Tazminat Hukuku

Tazminat Hukuku

Tazminat Hukuku ;Hukuki düzen dışında kalan durumlarda gerçekleşen bir olay neticesinde kişinin zarar görmesi halinde bu hukuken düzeltilmesi gerekli olan bir durumdur. Kişinin zarara uğradığı olay öncesindeki haline dönebilmesi adına zararın karşılanmasına tazminat adı verilir. Bu durumla ilgili tüm kuralların yer aldığı hukuk dalına ise Tazminat Hukuku adı verilmiştir.

Şahıs ve kurumlar arasında adalet ve özgür yaşam hakkının korunabilmesi için belirlenen hukuk disiplinlerinin dışına çıkılmaması gerekiyor. İlgili düzenin dışına çıkılması halinde düzenin tekrardan sağlanabilmesi adına başvurulabilecek bazı yöntemler bulunur bunlardan birisi ise Tazminat yoludur. Kararlı Hukuk Bürosu olarak hukuk disiplini dışında kalan durumlar sebebiyle yaşamış olduğunuz zararın giderilmesi adına yasal bir hakka sahip olduğunuzu hatırlatarak Tazminat süreci konusunda sizlere gerekli danışmanlık ve avukatlık hizmetini sunuyoruz.

Tazminat Hukuku Nedir ?

Tazminat Hukuku, kişilerin devlet ya da tüzel ya da gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olan herhangi bir fiil neticesinde uğradıkları zararın giderilmesini kapsayan bir hukuk dalıdır. Zarar oluşmasına neden olmuş eylem tüzel ya yahut gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği gibi ara sıra devlet tarafından uygulanmakta olan bazı eylemler kişi ve kurumların zarara uğramasına neden olabilmektedir. İlgili durumun yaşanmasında sorumlu taraf devlet olsa bile zararı karşılamakla yükümlüdür.

İCRA VE İFLAS HUKUKU İÇİN

Kararlı Hukuk Avukatlık Bürosu’na Tazminat Hukuku için iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz